City-Music-Life-Live!

Polacy mogą wracać do kraju za darmo. Po co, skoro mogą płacić za „Lot do domu”

Polacy, którzy utknęli poza granicami UE mogliby za darmo wrócić do Polski. Tak zrobili m.in. Niemcy, Austriacy i Czesi, którzy uruchomili przygotowany na tę okazję unijny mechanizm ochrony cywilnej.

Rząd Mateusza Morawieckiego nie zwrócił się dotąd do Komisji Europejskiej z wnioskiem o jego uruchomienie. Polacy są zatem zmuszeni wracać do kraju reklamowaną w kampanii Andrzeja Dudy, uruchomioną przez LOT i obsługiwaną przez Enter Air, płatną usługą „Lot do domu”. Bilet na taki lot kosztuje niemało, niekiedy nawet 2 400 zł.

To kolejna kompromitacja rządu PiS, który przypomnijmy, w trakcie kryzysu nie przystąpił na czas do europejskiego przetargu na zakup artykułów medycznych. Przykłady te pokazują, że Mateusz Morawiecki nie chce lub nie potrafi współpracować z Unią, albo… nie wie, z jakich instrumentów pomocowych możemy skorzystać. Być może też chodzi o uzyskanie odpowiednio kalorycznego paliwa dla zjadliwej propagandy prowadzonej przez rządowe i prorządowe media („Unia nic nie robi – musimy radzić sobie sami”). Gdyby tak było, stanowiłoby to wyjątkowo perfidne wykorzystywanie dramatu naszego społeczeństwa w bieżącej grze politycznej – „Lot do domu”, to jeden z elementów wykorzystywanych w kampanii obecnego prezydenta. Ciekawostką jest to, że podobną propagandę przeciwko planowi Marshala i państwom zachodnim komuniści polscy i rosyjscy prowadzili w Polsce tuż po zakończeniu II wojny światowej. Czyżby sięgnięto po kopertę że starym, sprawdzonym programem komunikacyjnym? Brzmi nieprawdopodobnie, dlatego osobiście stawiam jednak na niekompetencję i brak wiedzy o możliwościach uzyskania unijnego wsparcia.

Ważna informacja:

Polacy mogą skorzystać z lotów organizowanych przez inne państwa europejskie. Niemcy, Belgia i Czechy organizują w tej chwili kilkadziesiąt takich lotów z odległych zakątków świata m.in. z Egiptu, Maroka, Filipin, Tunezji i Argentyny. Przygotowywane są także rejsy z Peru, Malediwów, Mongolii, Wietnamu i krajów afrykańskich. Szczegóły w załączonych tekstach RMF.

Przekażcie zainteresowanym.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-polska-nie-uruchomila-mechanizmu-dzieki-ktoremu-polacy-mogli,nId,4392604

https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/katarzyna-szymanska-borginion/blogi/news-dlaczego-polska-nie-korzysta-z-unijnej-pomocy-tlumaczenie-je,nId,4393150