City-Music-Life-Live!

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Działanie policji w Katowicach © Michał Zacharzewski

Działanie policji w Katowicach © Michał Zacharzewski

Policyjne statystyki i prasowe doniesienia dotyczące poziomu przestępczości w Katowicach nie napawają optymizmem. Coraz niższa jest tez deklarowana przez mieszkańców miasta subiektywna ocena własnego bezpieczeństwa. Katowiczanie skarżą się na brak wsparcia ze strony organów ścigania w sytuacjach wymagających szybkich i zdecydowanych działań. Kwestie te były przedmiotem mojej pracy w Komisji Spraw Obywatelskich i Społecznych. W trakcie kończącej się IV kadencji Rady Miasta Katowice zgłaszałem też w tym zakresie wnioski i interperlacje.

Niestety podział kompetencji ustawowych zadania te powierza administracji rządowej. To jej podlegają zasadnicze zadania dotyczące bezpieczeństwa i obronności kraju, także nadzór nad policją i wojskiem. W niewielkim stopniu część z tych działań wykonują straże gminne (miejskie), jednak zakres ich kompetencji zasadniczo różni się od uprawnień policji. Choć to nie samorząd terytorialny sprawuje nadzór nad tą służbą, jednak w przeważającej ilości przypadków to miastom i gminom przypisuje się odpowiedzialność za bezpieczeństwo na ich terenie.

Samorządy wspierają pracę policji poprzez zakup nowego sprzętu i wyposażenia poszczególnych jednostek (samochody, komputery, meble), jak i pomoc w prowadzeniu niezbędnych remontów komisariatów. Z budżetu miasta sfinansowano rownież budowę nowoczesnego systemu monitoringu wizyjnego. System ten niestety w niewielkim stopniu wykorzystywany jest w prewencji – działaniach zapobiegawczych, a także w celu ujmowania przestępców na gorącym uczynku. Najczęściej służy organom ścigania do identyfikacji sprawców znacznie poprawiając policyjne statystyki.

Samorządy mogą wspierać pracę stróżów prawa poprzez Fundusz Wsparcia Policji. W wielu miastach pozwoliło to nie tylko na lepsze wyposażenie komisariatów, ale na bezpośrednią poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Pieniądze mogą być teraz przeznaczane nie tylko na wspieranie policyjnej administracji, ale na działania bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo mieszkańców m.in. przez dotowanie policyjnych patroli na konkretnie wskazanych ulicach.

Wobec przedstawionych powyżej potrzeb i uwarunkowań proponuję podjęcie następujących działań:

  • wsparcie z budżetu miasta policyjnych patroli działających w miejscach szczególnie niebezpiecznych,
  • rozbudowa miejskiego systemu monitoringu wizyjnego – we współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi i deweloperami, a także ścisła współpraca z policją w celu lepszego jego wykorzystania,
  • instalacja systemów monitoringu w szkołach i instytucjach użyteczności publicznej,
  • stały nacisk na organy administracji rządowej zmierzające do uzyskania właściwego poziomu organizacji, zatrudnienia i finansowania katowickiego garnizonu Policji.
  • budowa nowej komendy Straży Miejskiej w Katowicach-Zawodziu.

Jestem przekonany, że zdecydowane i sprawne przeprowadzenie tych działań przyczyni się do znacznego ograniczenia przestępczości w Katowicach i poprawy poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców naszego miasta.