Piotr Uszok powołał swojego trzeciego zastępcę. Został nim Michał Luty, dotychczasowy radny PiS, który na dzisiejszej sesji złożył mandat.
Ślubowanie złożyło też trzech nowych radnych, którzy do katowickiej rady miasta weszli w miejsce prezydenta i jego zastępców. Są to Stanisława Wermińska, Dawid Kostempski, którzy byli radnymi w poprzedniej kadencji i Marcin Krupa (wszyscy Forum Samorządowe). Zmianie uległy w związku z tym składy komisji stałych rady. Pewne kontrowersje radnych wzbudziła propozycja powierzenia aż dwóch funkcyjnych stanowisk wstępującemu dopiero do rady Marcinowi Krupie – wiceprzewodniczącego Komisji Rozwoju i Promocji Miasta i sekretarza Komisji Rewizyjnej. Argumentowano, iż choć Statut Miasta nie zawiera żadnego formalnego zakazu łączenia funkcji w radzie, to istnieje pewien dobry obyczaj w tym względzie. Ostatecznie jednak po dyskusji radni zdecydowali powierzyć Marcinowi Krupie obie wymienione funkcje. Pewną ciekawostką jest fakt, że Marcin Krupa jest synem Jana Krupy, wieloletniego radnego Katowic, a w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczącego rady miasta.
Rada powołała też Komisję Rewizyjną, której zadaniem jest kontrola działalności prezydenta, miejskich jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych. Jej przewodniczącym został Dawid Kostempski (FS). W jej skład weszli również Marzena Sontag – wiceprzewodnicząca (PO), Marcin Krupa – sekretarz (FS), Adam Depta (FS), Helena Hrapkiewicz (FS), Grażyna Szołtysik (FS), Ryszard Willner-Paster (PiS) i moja osoba.
Wybrano też reprezentantów miasta Katowice w Zgromadzeniu KZK GOP. Zostali nimi Jerzy Forajter (FS) i Józef Kocurek (FS) i Michał Jędrzejek (PiS).
Podczas sesji zaprezentowano również projekt przyszłorocznego budżetu miasta. Dokument będzie teraz opiniowany przez wszystkie komisje działające w radzie. Planowane zakończenie procedury powinno nastąpić do 4 stycznia, kiedy to zaplanowano debatę budżetową i głosowanie. Wtedy też najprawdopodobniej rada podejmie decyzję w sprawie przyjęcia lub odrzucenia nowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Wniosek w tej sprawie złożyło juz u prezydenta Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Po weryfikacji wniosek ten zostanie przesłany do rady miasta i będzie przedmiotem prac kierowanej przeze mnie Komisji Gospodarki Komunalnej, a następnie głosowany na sesji. W związku z licznymi pytaniami i kontrowersjami dotyczącymi obowiązującej obecnie procedury zatwierdzania cennika opłat za wodę i odprowadzanie ścieków, a szczególnie kompetencjami, które w tym względzie posiadają samorządy zagadnienie to przedstawię szerzej już wkrótce.
Rada nie zajęła się dzisiaj, jak zapowiadano, przekształceniami Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego. Do przedłożenia radzie projektów uchwał w tej sprawie brakuje jeszcze opinii związków zawodowych działających w tej jednostce. Być może uchwały te trafią na kolejną IV sesję rady.