City-Music-Life-Live!

Zwróćmy uwagę na drzewa

Mieszkańcy Osiedla Słoneczna poprosili mnie kilka dni temu o interwencję w sprawie niewłaściwie przycinanych i oszpeconych drzew na tym osiedlu.

Zwróciłem się w tej sprawie do pani Zofii Muc, naczelnika Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta w Katowicach. Podległe jej służby przeprowadziły wizję w terenie, w wyniku której po stwierdzeniu nieprawidłowości skierowały do spółdzielni mieszkaniowej zalecenia w tej sprawie. Okazało się, iż na wniosek mieszkańców niższych pięter administracja na początku lutego rozpoczęła przycinanie drzew na osiedlu. Działanie tego rodzaju jest oczywiście konieczne. Drzewa rozrastają się zasłaniając niekiedy całkowicie widok i dochodzenie światła dziennego do mieszkań. Szczególnie uciążliwe może być to dla osób mieszkających na parterze.

Przycinanie drzew powinno się jednak odbywać zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Powinno ponadto być prowadzone przez specjalistyczną firmę lub też przez odpowiednio przeszkolonego w tym zakresie pracownika. W przeciwnym wypadku efekt może być przeciwny do zamierzonego. Przypadkowo wykonane cięcia spowodują wkrótce silne zagęszczenie koron drzew. Uszkodzone w ten sposób drzewa nie tylko wyglądają brzydko, szpecąc nasze najbliższe otoczenie, ale po pewnym czasie mogą też obumrzeć. Dlatego w naszym własnym dobrze rozumianym interesie jest zwracanie uwagę na to, w jaki sposób administratorzy pielęgnują drzewa i krzewy na naszych osiedlach. Mam nadzieję, że interwencja pani naczelnik przyniesie w tej sprawy zamierzony skutek.

Pismo Wydziału Kształtowania Środowiska ws. właściwego sposobu przycinania drzew (PDF 500KB)