City-Music-Life-Live!

Jak wygląda herb Katowic?

Herb Katowic

Herb Katowic

Sprawa wydaje się oczywista tylko na pierwszy rzut oka. Znaki umieszczono przy wjeździe do Katowic i na budynkach należących do miasta. Jednak ich wygląd niekiedy znacznie się różni.

Jak zatem wygląda godło herbowe Katowic? Prosta sprawa, wystarczy odszukać odpowiednią podstronę w serwisie Urzędu Miejskiego. Szukam w menu głownym: godła, ani logotypu znaku promocyjnego miasta zaprojektowanego przez prof. Mariana Oslislo jakoś znaleźć nie umiem. Druga myśł: znaki te, a przynajmniej herb, powinienem znaleźć w Statucie Miasta – dokumencie będącym rodzajem konstytucji Katowic. Usiłuję znaleźć ten plik. W menu Statutu jakoś nie widać. Próbuję w wyszukiwarce. Kolejne pudło. Zaczynam się zastanawiać: czy herb, flaga, hejnał są tak mało istotne? Jednocześnie zaczynam wątpić w swoje informatyczne umiejętności. Choć zaraz, zaraz w Wikipedii katowickie godło znalazłem bez problemu w ciągu kilku sekund (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Katowice_Herb.svg). Więc może nie jest jeszcze ze mną tak źle.

To irytujące i niezrozumiałe – myślę – że strona przygotowywana przez wolontariuszy, czyt. bez udziału moich pieniędzy i pieniędzy mieszkańców mojego miasta (jesteśmy przecież podatnikami), jest dla mnie bardziej użyteczna i przyjazna niż strona miejskiego samorządu, na rzecz którego przecież pracuję. To nic, że miejski serwis internetowy zbudowano w oparciu o OpenSource’owe Mambo – moja strona zarządzana jest przez równie darmowy system WordPress.

W Wikipedii zobaczyłem jak wyglądał herb mojego rodzinnego miasta do roku 2004 i jak wygląda teraz. Wniosek: jeśli Herbu i Statutu Miasta nie znajdę bezpośrednio w menu strony głównej, to może uda mi się je odszukac w uchwałach Rady Miasta z 2004 roku. Sprawdzam: trafiłem. Sesja nr 20 z 9 lutego 2004 roku (http://bip.um.katowice.pl/_rada/?s=41&id=79). Pierwsza uchwała w porządku obrad (zdziwienie: dlaczego archiwum zip jest większe od pliku pdf?). Odznaki Miasta Katowice to załącznik nr 2, 17 strona dokumentu. Tyle, że nie za bardzo mogę je stamtąd pobrać i umieścić np. w moim internetowym serwisie. Nieco później znajduję inną drogę: na stronie głównej w menu jest zakładka Urząd Miasta. Po wejściu na tę podstronę nieco niżej znajdziemy link do Statutu. Trochę to jednak nieczytelne i skomplikowane: czy żeby znaleźć barwy swojego rodzinnego miasta muszę koniecznie znać ustawę o samorządzie gminnym?

Dlaczego herb ze Statutu – Konstytucji Katowic ma się nijak do tego co można zobaczyć na miejskich budynkach i przy wjeździe do mojego miasta?
Dlaczego ta uchwała nie jest realizowana?
Dlaczego internetowy serwis miasta Katowice jest tak bardzo skomplikowany, że odszukanie w nim barw i symboli zajmuje więcej czasu niźli w darmowym serwisie internetowym?