City-Music-Life-Live!

Dąbrówka Mała chce mieć park

Wstępna wizualizacja parku "Zielony Zakątek" w Dąbrówce Małej. Autorzy: Paulina Marchlik i Krzysztof Todor

Wstępna wizualizacja parku „Zielony Zakątek” w Dąbrówce Małej. Autorzy: Paulina Marchlik i Krzysztof Todor

Dzisiaj rano złożyłem na ręce Prezydenta Katowic petycję w tej sprawie. Pomysł utworzenia „Zielonego Zakątka” poparło dotąd aż 305 mieszkańców Dąbrówki Małej.

Park „Zielony Zakątek” ma powstać na nieużytkowanym terenie miejskim znajdującym się w rejonie ulic Le Ronda i Biniszkiewicza, dla którego nie ustalono dotąd planu zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy, zwracają uwagę na postępującą urbanizację dzielnicy i brak przestrzeni publicznej, która mogłaby pełnić rolę terenu rekreacyjnego. Jedyny park, znajdujący się w rejonie ul. Milowickiej znajduje się w dużej odległości od budynków wielorodzinnych znajdujących się we wschodniej części dzielnicy i w związku z tym nie pełni dla nich funkcji bliskiego i przyjaznego terenu zielonego.

Mieszkańcy chcieliby, aby w tym miejscu urządzić niewielki park, z alejkami, ławkami, placem zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Podczas spotkań, które odbywały się w ciągu ostatnich tygodni, zgłaszano również pomysł urządzenia tam niewielkiego boiska do gier zespołowych czy mini-rampy do ćwiczeń na deskorolce, ale spotkały się one z krytyką części mieszkańców, którzy obawiają się, że spowoduje to wzrost hałasu w pobliżu ich domów.

Pomysł urządzenia parku wyszedł od pani Kasi Florjańskiej z ul. Styczniowej, która mnie nim zaraziła. Wkrótce okazało się, że potrzebę tę widzą również inni mieszkańcy Dąbrówki. W trakcie spotkań zgłosili oni swoje propozycje, ale też uwagi dotyczące zagospodarowania tego terenu. Wstępną, poglądową wizualizację przygotowali na prośbę mieszkańców studenci architektury i urbanistyki, pani Paulina Marchlik i pan Krzysztof Todor. W działanie to włączyły się również osoby zaangażowane w utworzenie w Katowicach Jednostki Pomocniczej nr 14 Dąbrówka Mała. Uchwałę w tej sprawie podjęła dzisiaj Rada Miasta Katowice.

Dzisiaj rano petycja z 305 podpisami trafiła do rąk Prezydenta Katowic, pana Piotra Uszoka. Wraz z mieszkańcami Dąbrówki Małej liczę na pomyślne rozpatrzenie.

Petycja ws. utworzenia parku „Zielony Zakątek” (PDF 776 KB)