City-Music-Life-Live!

Benzyna i ropa po 2 zł? To możliwe.


Przy obecnych giełdowych cenach ropy naftowej paliwo na stacji powinno kosztować ok. 2 zł za litr. Jednak tak się nie dzieje. Dlaczego? 

Jeden z posłów PiS opublikował wczoraj na Twitterze dziękczynny wpis, który zaadresował do prezesa Orlenu i urzędującego prezydenta. Pan poseł dziękował mianowicie za niskie ceny paliw. W natłoku umyka Panu posłowi to, że ceny paliw dzięki m.in. jego pracy szybują w Polsce naprawdę wysoko. Kompletny brak wiedzy czy zwykły brak uczciwości?

Ceny ropy na giełdach od ponad miesiąca ostro pikują i przebijają dno wykresu. Za baryłkę (~159 l) najpopularniejszej ropy brent płacono na giełdach w piątek na zamknięciu zaledwie 26,98 USD (116,14 zł), co w przeliczeniu daje 17 centów (72 gr) za litr. Orlen sprowadza jednak tańszą, rosyjską ropę Ural, która w piątek kosztowała 21,40 USD za baryłkę (13,5 ¢/l; 57 gr/l). Taki jest teraz koszt surowca. Dochodzą do tego co prawda koszty produkcji paliwa, marża (ok. 30 gr/l), ale przede wszystkim daniny na rzecz państwa – 54% w przypadku ON i aż 58% w przypadku benzyny (por. strukturę cen paliwa na stronie popihn.pl, albo na załączonej infografice). Mimo tych obciążeń ceny na stacjach są nadal zbyt wysokie.

Zdaniem Piotra Lisowskiego z Leftlane.pl cena za litr benzyny lub ropy powinna oscylować wokół 2 zł. Takie ceny są teraz USA. Wczoraj w Michigan za litr E98 płacono w przeliczeniu 2,06 zł, a za ON – 2,91 zł. Wg serwisu GasBuddy.com ceny w innych stanach wyglądają podobnie.

Dlaczego zatem ceny na polskich stacjach są nadal tak wysokie? Wszystko wskazuje na to, że państwowe rafinerie (Orlen i Lotos) korzystają z okazji i sztucznie zawyżają koszty wytworzenia paliwa z taniejącego na naszych oczach surowca i dodatkowo podnoszą marże. Gdyby nie to za paliwo płacilibyśmy dzisiaj o połowę taniej.

Pan poseł powinien być bardziej dociekliwy i zająć się kontrolą rządu i podległych mu spółek, a nie im dziękować. Ale że nie wypada? No dobrze, zatem przyłączmy się do pana posła: za sztuczne podnoszenie cen, napędzanie inflacji i wyciąganie pieniędzy z kieszeni podatnika Panu posłowi, Panu prezesowi i Panu prezydentowi już podziękujemy.

Wykorzystano informacje i grafiki ze stron:

http://www.popihn.pl/struktura_ceny_paliwa.php

https://leftlane.pl/2020/03/18/cena-ropy-od-stycznia-spadla-o-61-cena-na-stacjach-o-21/ 

https://www.gasbuddy.com/GasPriceMap?lat=35.12576662783318&lng=-95.61270346217837&z=3

https://www.mlive.com/public-interest/2020/03/average-gas-price-in-michigan-drops-to-190-per-gallon-amid-coronavirus-pandemic.html